Ból, pieczenie, swędzenie, czasem krwawienie... Cierpienie z powodu hemoroidów jest bardzo niekomfortowe, wstydliwe i częste. Kryzys hemoroidalny jest częsty: w wieku 50 lat, jedna osoba na dwie już się z nim zetknęła, problem ten dotyczy wielu kobiet w ciąży i po porodzie. Dotknięci nim mogą być również kierowcy, pracujący przy komputerach, osoby jeżdżące konno i kolarze, mogą też chorujący na wątrobę, nadciśnienie wrotne lub osoby otyłe.
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy to małe naczynia, które odgrywają rolę w skurczu zwieracza odbytu. Zlokalizowane wewnątrz kanału odbytu (hemoroidy wewnętrzne) oraz pod skórą na brzegu odbytu (hemoroidy zewnętrzne), czasami ulegają nadmiernemu rozszerzeniu, powodując kryzys hemoroidalny.
Czynniki ryzyka wystąpienia ataku hemoroidów
Wśród czynników wywołujących atak są:
zaparcia,
trudności z oddawaniem stolca,
nadwaga,
brak ruchu: siedzenie przez długi czas może spowodować atak.
Kremy czy czopki przeciw hemoroidom?
Zabiegi samoleczenia szybko łagodzą dyskomfort i przyspieszają gojenie.
Czopki są odpowiednie dla hemoroidów wewnętrznych. Kremy są odpowiednie zarówno dla hemoroidów zewnętrznych, jak i wewnętrznych, zwłaszcza jeśli wkładanie czopków jest bolesne (kaniula ułatwia wkładanie kremu).
Zabiegi te natłuszczają błonę śluzową i przynoszą szybką ulgę, którą przedłużają zawarte w preparatach środki miejscowo znieczulające lub przeciwzapalne.
Czy inne leki są przydatne?
Doustny preparaty wzmacniają działanie kremu lub czopków. Składniki aktywne są takie same jak w przypadku niewydolności żylnej (odrębna patologia), ale tutaj są one przyjmowane w dużych dawkach przez kilka dni, aby wzmocnić ściany naczyń i przyspieszyć gojenie. Można je kontynuować przez pewien czas, w dawce podtrzymującej, aby zapobiec nawrotom.
Jak należy dbać o higienę?
Aby uniknąć dalszych podrażnień, należy
regularnie wypróżniać się i unikać parcia
wzbogać swoją dietę w błonnik. Warzywa i owoce, najlepiej spożywane na surowo, to bogate źródło błonnika pokarmowego, który reguluje motorykę jelit i zapobiega zaparciom
pić dużo. Pij dużo wody niegazowanej, świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych i herbat ziołowych
regularne ćwiczenia. Regularny energiczny 30-minutowy spacer pobudza krążenie, zapobiegając zastojowi krwi w żyłach i obrzękom.
zamienić papier toaletowy na zwilżony wacik
do miejscowego oczyszczania używać łagodnego (odtłuszczonego) mydła bezzapachowego
dyskomfort może być również złagodzony przez zimne (znieczulające) okłady stosowane miejscowo.
A jeśli ból nie ustępuje?
Ulgę może przynieść doustne leczenie przeciwbólowe, paracetamol lub ibuprofen. Należy jednak unikać aspiryny, która zwiększa krwawienie.
Kiedy się konsultować?
Jeśli po 48 godzinach samodzielnego leczenia nie nastąpi poprawa, należy skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leczenie.
Tak samo w przypadku krwawienia, znacznego bólu lub częstych nawrotów zalecana jest konsultacja. Diagnostyką choroby hemoroidalnej zajmuje się chirurg-proktolog. W czasie badania lekarskiego guzki krwawnicze mogą być widoczne lub wyczuwalne przy badaniu "per rectum" przez odbyt.